Runy

Runy

Od zarania dziejów ludzkość interesuje i pociąga to, co nieznane i tajemnicze. Pragnienie poznania przyszłości, przeszłości czy uzyskanie pomocy przy dokonywaniu ważnych decyzji sprawia, że sięgamy po niekonwencjonalne metody. Jedną z nich są wykorzystywane w tym celu runy.

Czym są runy?

Bez względu na to, jakie właściwości są przypisywane runom, są one przede wszystkim alfabetem wykorzystywanym przez ludy germańskie. Co ważne, jest to najprawdopodobniej najstarszy alfabet wykorzystywany w europejskim piśmiennictwie. Alfabet runiczny nazywany jest Fu?arkiem, którego nazwa powstała w wyniku połączenia pierwszych sześciu symboli alfabetu. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje alfabetu runicznego: Fu?ark starszy złożony z 24 run oraz Fu?ark młodszy z 16 run. Jako że pismo runiczne stosowano nie tylko do spisywania wiedzy czy pieśni, ale również do magicznych rytuałów czy zaklęć, przypisuje się im magiczne, nadnaturalne właściwości.

Magia run

W rzeczywistości runy po dziś dzień uważane są za magiczne oraz posiadające wyjątkowe właściwości symbole. W tradycji starogermańskiej wierzono, że runy dają nie tylko możliwość przewidywania przyszłości. Przypisywano im moc leczenia chorób, a nawet wskrzeszania zmarłych. Jednakże współcześnie alfabet runiczny wykorzystywany jest przede wszystkim do przepowiadania biegu przyszłych wydarzeń. Każdy symbol posiada inne, przypisane sobie znaczenie, lecz do prawidłowego ich odczytania potrzebna jest odpowiednia interpretacja. Ponadto symbole runiczne w odpowiednich kombinacjach wykorzystywane są w celach przywołania lub odegnania pewnych zdarzeń. Przykładowo mogą posłużyć do ponownego rozpalenia ognia miłości w małżeństwie, które chwile największego romantyzmu ma za sobą.

Bez wątpienia we właściwym rozumieniu run pomoże książka Nowe runiczne drogowskazy autorstwa E. Kulejewskiej – eksperta z wieloletnim doświadczeniem. Pozycja sprawdzi się idealnie dla osób zaznajomionych z tematem, jak i laików.