Nie czerwone wstążeczki tylko – niełatwe lektury

Kabała, wbrew powszechnym obecnie przekonaniom, nie ogranicza się li i jedynie do wiązania sobie na nadgarstku czerwonej nici, mającej ponoć moc odwoływania uroków. Notabene właściwości tych nić miałaby ponoć nabywać dzięki owinięciu jej – koniecznie siedmiokrotnym – wokół grobu Racheli, żony patriarchy Jakuba i matki dwóch pokoleń Izraela.

Jeśli komuś ta wyżej wspomniana czerwona nić skojarzyła się z nadal popularnym w Polsce wymogiem, aby miejsca, w których przebywa nowo narodzone dziecko obwieszać czerwonymi kokardkami, to ma całkowitą słuszność. Jest to pochodna wzmiankowanej czerwonej nici, mająca chronić malca przed złymi czarami, nienawistnymi spojrzeniami i urokiem, który ktoś mógłby na dziecię rzucić.

Książki na temat kabały: https://www.czarymary.pl/c_669_22_670_ksiazki_magiczne_kabala, owszem, wspominają o negatywnym wpływie „złego oka”, jednak błędem byłoby uważać, że jest to lekka i łatwa lektura na temat różnych zabobonów. Zdecydowanie bliższe prawdy jest stwierdzenie, że jest to lektura trudna do odbioru i właściwej interpretacji, jako że porusza tematy filozoficzno-mistyczne, a czytanie takich tekstów rzadko kiedy zaliczyć można do prostych czynności. Świetnym przykładem może być tu Księga Bahir, jeden z najistotniejszych tekstów kabalistycznych.