Nie czerwone wstążeczki tylko – niełatwe lektury

Kabała, wbrew powszechnym obecnie przekonaniom, nie ogranicza się li i jedynie do wiązania sobie na nadgarstku czerwonej nici, mającej ponoć moc odwoływania uroków. Notabene właściwości tych nić miałaby ponoć nabywać dzięki owinięciu jej – koniecznie siedmiokrotnym – wokół grobu Racheli, żony patriarchy Jakuba i matki dwóch pokoleń Izraela.

Jeśli komuś ta wyżej wspomniana czerwona nić skojarzyła się z nadal popularnym w Polsce wymogiem, aby miejsca, w których przebywa nowo narodzone dziecko obwieszać czerwonymi kokardkami, to ma całkowitą słuszność. Jest to pochodna wzmiankowanej czerwonej nici, mająca chronić malca przed złymi czarami, nienawistnymi spojrzeniami i urokiem, który ktoś mógłby na dziecię rzucić.

Książki na temat kabały: https://www.czarymary.pl/c_669_22_670_ksiazki_magiczne_kabala, owszem, wspominają o negatywnym wpływie „złego oka”, jednak błędem byłoby uważać, że jest to lekka i łatwa lektura na temat różnych zabobonów. Zdecydowanie bliższe prawdy jest stwierdzenie, że jest to lektura trudna do odbioru i właściwej interpretacji, jako że porusza tematy filozoficzno-mistyczne, a czytanie takich tekstów rzadko kiedy zaliczyć można do prostych czynności. Świetnym przykładem może być tu Księga Bahir, jeden z najistotniejszych tekstów kabalistycznych.

Amulet heksagram i jego ogromna moc

Heksagram wielu osobom kojarzy się jedynie z flagą i godłem Izraela, jednak jak się okazuje, jego znaczenie oraz historia są znacznie bogatsze i bardzo ciekawe. Skąd zatem pochodzi ten znak?

wisiorek z heksagramem

Kilka słów o heksagramie

Amulet w formie srebrnego heksagramu należy do najstarszych znaków, jakie znane są człowiekowi. Nazywa jest również Gwiazdą Dawida, a także Gwiazdą Syjonu. Bardzo często przypisuje się go religii judaizmu, jednak niestety jest to błędne skojarzenie, ponieważ w XII wieku z zapiskach literatury judaistycznej nie ma nawet o nim wzmianki. Informacje o heksagonie pojawiają się znacznie później. Uważa się, że heksagon przywędrował z Dalekiego Wschodu, gdzie znany był jako Wielka Yantra zarówno w hinduizmie, jak i w tantryzmie.

Kilka słów o znaczeniu i jego budowa

Heksagram zbudowany jest z dwóch trójkątów równobocznych, które zwrócone są do siebie wierzchołkami. Wiele kultur wierzy, że stanowią one symbol dwóch przeciwstawnych żywiołów, których połączenie i zapanowanie nad nimi stanowi nie lada wyzwania. Ponadto wiele osób uważa, że heksagram jest również doskonałym odpowiednikiem symbolu jing-jang. Jest to połączenie bieli i czerni oraz dobra i zła, a więc elementów przeciwstawnych, które nie mogą bez siebie istnieć.

12 zwierząt i znaków

Horoskop chiński oparty jest na cyklu księżycowym. Znaki zodiaku zmieniają się co rok, a cały cykl trwa 12 lat. Ponadto każdy z takich cykli jest pod wpływem jednego z 5 żywiołów, co oznacza, iż pełny obieg chińskiego zodiaku trwa 60 lat.

12 zwierząt – 12 znaków

Zgodnie z jedną z legend, na pewno najbardziej lubianą w zachodnim świecie, 12 zwierząt stanowiących chińskie znaki zodiaku to zwierzęta, które stawiły się na wezwanie Buddy, gdy ten kończył swój ziemski żywot. Według kolejności przybycia, Budda poświęcał kolejne lata każdemu ze zwierząt. Zwierzęciem rozpoczynającym cykl jest więc Szczur, następnie Bawół, potem Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza,  Małpa, Kogut, Pies i Świnia.

Charakterystyczne cechy tych zwierząt dominują w naturze ludzi, którzy urodzili się w okresie ich trwania. W związku z tym, iż każdy znak panuje nad całym rokiem, poszukując znaku zodiaku w horoskopie chińskim kierujemy się przede wszystkim rocznikiem, a osoby urodzone w dwóch pierwszych miesiącach roku muszą również uwzględnić dzień i miesiąc narodzin (ze względu na ruchomą datę rozpoczęcia roku).

Chiński horoskop nie służy przepowiadaniu przyszłości, lecz wskazuje na czynniki wpływające na charakter człowieka, które mogą określać jego los.

Talizman – chroni i sprowadza dobro

Talizman to przedmiot, któremu przypisuje się magiczną moc – ma nie tylko chronić właściciela, ale także przynosić powodzenie i szczęście. Różnią się od amuletów, które mają jedynie moc ochronną.

Jak wybierać?

Talizmanem może być dowolna rzecz, która pozytywnie oddziałuje na podświadomość i z którą można nawiązać emocjonalną więź. Dobrym talizmanem będzie przedmiot, który służy nam od lat, lubmy go i chcemy mieć zawsze przy sobie. Odpowiednim materiałem zawsze są również kamienie.

Jak przygotować go do użytkowania?

Wybrany przedmiot należy oczyścić, a więc uwolnić z wszelkiej wcześniej nagromadzonej energii, również negatywnej. W to miejsce przelewa się własne emocje i intencje.

Ten rytuał nie dotyczy przedmiotów, które mamy już od dawna przy sobie i lubimy je takie, jakie są. Nie trzeba również oczyszczać talizmanów, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie i wypełnione są mocą, którą pragniemy w nich zachować.

Talizman po oczyszczeniu wymaga również wyświęcenia. Ten rytuał ma na celu nadanie przedmiotowi energii oraz przelanie na niego własnych intencji, związanych z jego działaniem. Wybrany do roli talizmanu przedmiot może wspomóc właściciela w jego dążeniach i wysiłkach.